RADIONICA PRIRODNE KOZMETIKE: Prirodni šamponi i pakunzi, modul 6, 1. dio

Zdravlje kose često je u korelaciji s našim zdravljem, a samo njeno stanje vrlo često reflektira i nutritivni deficit. Doslovno, kosa zrcali zdravstveno stanje organizma.

Ipak, katkad je samo pogrešno tretiramo i nedovoljno dobro njegujemo. Može li i ovdje prirodna kozmetika napraviti veliku razliku? O, da. Možemo li sami napraviti prirodan i nježan šampon za svoj tip vlasišta? O, da.

Piše: Meri Popović, fitoaromaterapeut


U travnju i svibnju učit ćemo kako na prirodan način njegovati kosu. U prvom dijelu 6. modula edukacije radimo aromaterapijske pakunge i losione za problematiku tjemena i tekuće šampone. Sama sam bila veliki skeptik prema šamponima koji sadrže blage i ekološki prihvatljive tenzide koji se koriste u prirodnoj kozmetici. Razlika u cijeni u odnosu na komercijalne šampone je znatna, a sam šampon je na tjemenu i kosi zapravo kratko – zadaća mu je da očisti, odmasti, opere. Kosa se ne bi trebala prati više od 2 puta tjedno, i pitala sam se, hoću li uopće moći primijetiti razliku? Tako je krenuo ovaj mali projekt.

Zašto su prirodni šamponi bolji od komercijalnih?

Kroz godinu dana, zapravo od priprema za prvu ovu radionicu koju smo imali lani,  pa sve do sada, nisam koristila niti jedan šampon koji sadrži sulfate, sintetička pjenila, sintetičke mirise, konzervanse – ono što nazivamo „kupovnim“ šamponima. Prirodni šamponi nad njima imaju veliku prednost bez obzira što ni tenzidi koje koristimo u njima nisu u potpunosti prirodni. Tamo gdje industrija stavlja pročišćenu vodu (dakle oko 40-50% šampona), mi koristimo biljne ekstrakte, hidrolate, proteine svile, pšenice i riže, ekstrakte iz meda, prirodne humektante, a provitamin B5 (panthenol) kojeg komercijalni šamponi često ističu kao posebnu vrijednost u prirodni šampon ide pod normalno. Dodajemo im još i eterična i biljna ulja, koja šamponu ne daju samo miris, već i njeguju kosu i tjeme.

Dobrobiti korištenja prirodnih šampona

Moja je kosa valjda oduvijek duga, lagano masna na tjemenu, prilično suha na vrhovima – zapravo klasičan slučaj većine dugih kosa. Pucala je na vrhovima i trebalo je redovito skraćivati vrhove da bi zadržala dužinu i imala zdrav izgled. U ovom slučajnom projektu kosu nisam šišala godinu dana. Ja kosu čuvam od fena i sušim je prirodno, ali ne i od „pegle“, a u njezi i održavanju kose  poštujem uobičajene preporuke. Frizere ne posjećujem često, jer je kosa duga, ima je puno, pa cijeli tretman traje predugo. Ta dva sata znam i bolje upotrijebiti od prelistavanja časopisa 🙂

Kako god, u godinu dana kosa je narasla barem 15-20 cm. Zapravo mislim da nikada nije bila duža. Znaju svi što dugo nose dugu kosu da to nije jednostavno. Kosa koja je na vrhovima suha se lista, „cvjeta“ i puca, i ako se redovito šiša možeš zadržati duljinu, ali će kosa narasti samo ako je potpuno zdrava. Upravo se to dogodilo – kosa je narasla, čvrsta je, sjajna, mekana i vrlo, vrlo lijepa. Sada je, doduše, već i preduga, trebati će je ipak malo skratiti.

Razmišljala sam da li sam još nešto bitno promijenila, u smislu prehrane ili suplementacije što bi moglo pridonijeti ovakvom rezultatu, ali nisam se ničeg bitnog dosjetila. Projekt je slučajno postao projekt, u onom trenutku kad sam osvijestila koliko je kosa narasla i u kako je dobrom stanju, tako da za to mogu „kriviti“ isključivo prirodnu njegu – prirodne šampone koje sam radila po osjećaju i prilagođavala sezoni, i prirodne regeneratore i maske, koji su kod duge kose „must“ jer njeguju, pune, zaglađuju i hrane vlas koja je zapravo po definiciji mrtva.

Naučite prirodne šampone raditi sami

Ako si šampone radite sami oni zapravo i nisu puno skuplji od ovih što inače koristite. Možete ih potpuno podrediti potrebama upravo svoje kose i vlasišta ili nekim vlastitim preferencijama. Ako već postoji preosjetljivost na sulfate, parabene, sintetičke mirise ili neki veći poremećaj na tjemenu koji se ponavlja ili često vraća, onda su oni i jedina opcija. Ove šampone ne treba stavljati u isti koš s onim što se naziva “prirodnim krutim šamponima”, jer to je sasvim druga priča. Kruti šamponi većinom prilično isušuju vlasište i kosu, jer sadrže agresivnija pjenila od ovih koje koristimo u tekućim šamponima. Naravno, mogu se iskoristiti kao bolja opcija od onog što inače kupujemo, ali nisu usporedivi sa šamponima koje ćemo na ovoj radionici naučiti napraviti. U teorijskom dijelu se njih dotaknemo kao opcije i damo osnovni recept za njihovu izradu.

Radionica je u sklopu Edukacije iz prirodne kozmetike, ali kao i na radionicu Prirodne njege usne šupljine možete se prijaviti bez obzira na znanje i iskustvo, osobito ako osjećate da vam je to potrebno. Naravno, ako ostane mjesta, jer prednost imaju redoviti polaznici Edukacije.

Na ovoj radionici radimo fitoaromaterapijske uljne pakunge i losione za tjeme i kosu, biljni šampon po tipu vlasišta i jedan 2 u 1 šampon s regeneratorom. Koketiramo i s ayurvedskim biljkama za njegu vlasišta i kose, pa smo još jednom spojili tradicionalno i moderno.

Sve detalje možete naći na linku.

Radionice će se održati 6. i 13. svibnja, od 18-22 h u našoj udruzi.
Prijave su obavezne zbog ograničenog broja polaznika.
Prijavi se!
Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.