UKUSAN I ZDRAV NAMAZ: Pašteta od bučinog brašna

Paštetu blendala: Meri Popović

Fini, zdrav namaz bogatog orašastog okusa i karakterističnih nota prženih bučinih koštica. Sjemenke buče su naša domaća super namirnica – bogat su izvor proteina, omega 3 masnih kiselina, magnezija, kalcija, kalija, željeza, cinka, bakra, vitamina B kompleksa, a imaju i tajne sastojke: aminokiselinu triptofan koja utječe na bolje raspoloženje jer podiže razinu seratonina, hormona sreće, regulira san i apetit, i kukurbaticine koji spriječavaju pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron koji je glavni krivac za androgenu alopeciju, akne i benigno povećanje prostate.

Hladnim tiještenjem neprženih bučinih sjemenaka dobiva se ulje iznimno bogato fitosterolima blagog orašastog mirisa, nimalo sličnog onom na koje smo navikli kada se govori o bučinom ulju. Ulje se može koristiti u kozmetici, osobito za njegu suhe, dehidrirane i osjetljive kože, u pripravcima kao dio masne faze ili u uljnim serumima. Odlično se upija, a na koži ostavlja ugodan, svilenkasti touch-feeling. Kod nas je to ulje relativno nepoznato i teško ga je nabaviti, a mi smo ga tiještili sami. Kod problema s aknama ćemo ga radije primjeniti sistemski, 1 žlicu na dan, jer može biti komedogeno.

Kada se koštice tiješte na ovaj način, prinos ulja nije velik. To je valjda razlog što se pri tiještenju pribjegava prženju koštica ili ih se namače u jeftinijim uljima kako bi se prinos povećao. Šteta, jer ulje neprženih sjemenki zasigurno bi našlo svoje poklonike i to ne samo u kozmetici.

Brašno koje ostaje nakon tiještenja ulje može se korisiti u kulinarstvu, u pekarskim proizvodima samostalno, ili uz dodatak drugih brašna. Okus mu je blag, pa ako ga želimo pojačati, popržit ćemo ga na suhoj tavi uz stalno miješanje nekoliko minuta, sve dok se ne razviju mirisi prženih bučinih koštica. Ovo brašno ne sadrži gluten.

Paštetu je lako pripremiti. Brašnu ćemo dodati začine i na neki način vratiti masnoću. Od masnoća možemo koristiti maslac, maslo ili bilo koje ulje koje volimo. Kako ovo brašno još uvijek sadrži određenu količinu bučinog ulja, možemo se poigrati okusima, ali i masnim kiselinama.

Potrebno nam je:

150 g bučinog brašna (kojeg smo popržili)

2 žlice sezamovog ulja

2 žlice ulja repice

1 žlica masla (ghee)

2-3 režnja češnjaka (ili kavena žlicica suhog češnjaka, ili velika žlica pesta od medjvjeđeg luka)

malo chili papričice

sol

papar.

Sve sastojke stavimo u blender i zamiješamo do konzistencije paštete. Jako je fino na prepečenom toplom kruhu. Može stajati u hladnjaku duže vrijeme, no prilično sam sigurna da ćete ga pojesti puno prije.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.