PRIRODNE UBOJICE BOLI: Napravite sami ove jednostavne uljne pripravke

Da bi zadržali simple pristup, poslužit ćemo se američkim modelom, gdje je mjera jušna žlica baznog ulja i kapi eteričnog ulja. To skraćuje vrijeme pripravljanja.

Piše: Goran Smirčić, fitonutricionist-fitoaromaterapeut


Prije 10 godina bio sam prisutan na jednom kongresu gdje rekoše kako bi 21. stoljeće trebalo biti “stoljeće bez boli”. Predavač je aludirao na naprednu farmaindustriju analgetika, kojoj moramo priznati golem napredak.

No, mi okrenuti Prirodi tražimo pomoćnika u eteričnim uljima i biljkama, energijama, vježbama i mnoštvu alternativnih tehnika koje su trenutno dostupne. Danas ćemo pisati o jednostavnim prirodnim painkillerima, uljnim pripravcima brze kućne izrade i upotrebe za bolove u mišićima nakon sportskih ili nekih drugih napora. Osobno volim “KEEP IT SIMPLE” pristup, pa ćemo vidjeti kako se to može riješiti na jednostavan način u nekoliko minuta.

Pravi uzrok boli u mišićima nakon napora je posljedica mikroruptura (mikroozljeda tkiva) te posljedičnih mikroupala koje tu nastanu, zatim nakupljanja mliječne kiseline i ostalih metaboličkih ostataka zbog pojačanog izgaranja u stanicama. Te pojave i još nekoliko njih uzrokuje osjećaj boli i pečenja. On može izazvati nelagodu u mirovanju i kretanju, a ponekad i paralizu bolnog djela tijela. Zato nam je potrebno imati brze pomagače, a tu su eterična ulja na prvom mjestu.

Da bi zadržali simple pristup, poslužit ćemo se američkim modelom, gdje je mjera jušna žlica baznog ulja i kapi eteričnog ulja. To skraćuje vrijeme pripravljanja.

Upozorenje; izbjegavajte ulja na koja ste alergični, jer je kap, koliko god bila mala, koncentracija veće količine bilja. Također, pazite na iritaciju kože koja se može pojaviti kod lokalnog mazanja. 

Receptura za pojačanu CIRKULACIJU

U  veliku jušnu žlicu baznog ulja od makadamije ukapajte sljedeća eterična ulja;

– 3 kapi eukaliptusa globulusa

– 5 kapi ružmarina kemotip cineol

– 1 kapi zimzelena 

– 1 kap limunskog eukaliptusa ili klinčića

Jednostavno promiješajte prstom i nanesite na bolno mjesto više puta na dan.

Pojačavanjem cirkulacije na bolnom mjestu smanjujemo upalu i potičemo izmjenu tvari i posljedično smanjenje boli.

Receptura za OPUŠTANJE

U  veliku jušnu žlicu baznog ulja od makadamije ukapajte sljedeća eterična ulja;

– 5 kapi petitgraina gorke ili slatke naranče

– 5 kapi prave lavande

– 3 kapi smilja

– 1 kap bosiljka

Jednostavno promiješajte prstom i nanesite na bolno mjesto više puta na dan. 

Bolno mjesto je često zgrčeno, što smanjuje cirkulaciju i može izazvati dodatna oštećenja tkiva. Opuštanjem muskulature poboljšavamo cirkulaciju i ubrzavamo zacjeljivanje oštećenja, što smanjuje osjećaj boli.

Receptura za analgeziju

U  veliku jušnu žlicu baznog ulja od makadamije ukapajte sljedeća eterična ulja;

– 8 kapi prave lavande

– 2 kapi ružmarina kemotip kamfor

– 1 kapi zimzelena

– 3 kapi metvice

Jednostavno promiješajte prstom i nanesite na bolno mjesto više puta na dan. 

Kemijskim tvarima koje se nalaze u pojedinim uljima možemo izazvati smanjenje osjećaja boli. Iako se čini da je ovo simptomatski pristup, ulja lavande, zimzelena i metvice pomažu i u sanaciji, tako da je ovo jedan od mojih češćih izbora.

Sva ova ulja mogu biti upotrebljena i u brzoupijajućem gelovima. Priprema krema zahtijeva neka predznanja i alate, što ima velikih prednosti, pa potičem čitatelje da pohađaju školu izrade krema. Vrlo korisno i fancy!

Kako napisah u početku, uzrok boli nakon napora najčešće su mehaničke mikropovrede ili zamor tkiva. Logika nam govori da će bol nestati onda kada tijelo popravi nastalu štetu. Za to moramo poduzeti još neke korake;

– ODMOR; ukoliko dodatno traumatizirate tkivo, ono će se usporeno obnavljati i ujedno ćete prouzročiti dodatnu štetu. Zato u sportu postoji “dan odmora”. Dakle, odmorite svoje bolne mišiće

– PREHRANA; da bi se oštećenje saniralo, tijelo mora napraviti gradivo za to. A može ga napraviti iz hrane ili će rastaviti nešto drugo u tijelu. Da bismo spriječili korištenje svog zdravog tkiva, potrebno je uzimati kvalitetne aminokiseline putem mesa, jaja, mlijeka i proteinskih biljaka (soja, aloa, quinoa, amaranth). Uz to, uzimajte pojačane količine voća i povrća zbog antioksidativnog djelovanja, neophodno potrebnog pri popravku tkiva

– HIDRATIZACIJA; pijte tekućinu jer ona čisti organizam i čini ga elastičnijim. Dodatne količine vode ili čaja djeluju blagotvorno na popravke oštećenja i otplavljivanje loših metaboličkih ostataka.

Stupimo bezbolno u to “stoljeće bez boli” uz pomoć aromaterapije.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.