Namaz od slanutka radi se vrlo jednostavno. Ovo je zapravo uobičajeni recept, samo što se češnjak zamijeni medvjeđim lukom. Ovisno o količini medvjeđeg luka kojeg ćete staviti, dobit ćete više ili manje jak okus, ali i zelenu boju.
Pripremila i degustirala: Meri Popović
Suhi slanutak se preko noći namoči u puno vode (jer nabubri), a drugi dan se skuha dok skroz ne omekša. Može se napraviti i s konzerviranim slanutkom, no ako imate vremena, radije ga skuhajte sami.
Kad je skuhan u blender se stavi slanutak, malo vode od kuhanja slanutka, par žlica dobrog maslinovog ili sezamovog ulja, češnjak (medvjeđi luk), sol, papar, sok od limuna, chili papričica i malo kumina. Blenda se do glatke mase.
Kumin će mu dati onaj bliskoistočni egzotični miris i ukus, pa ga treba dozirati polako, no dobro ga je staviti jer olakšava probavu grahorica. Neki dodaju i tahini (pastu od sezama), ako ga nemate popržite šaku, dvije sezama na tavici, pa ih dodajte u humus ili napravite bez sezama, bit će isto fino. Budite opušteni i maštoviti, dodajte začine polako i kušajte. Kad ste zadovoljni okusom, smatrajte da ste napravili humus.
Ja sam svoj prvi humus napravila, a da humus prije toga nikad nisam probala. Bilo mi je fino i zaključila sam da to mora biti to. I danas ga radim na isti način. Ništa ne važem niti ne mjerim.
Izvrstan par humusu je korabica. Samo je se oguli i nareže na fete ili štapiće pa se njima „grabi“ humus koji tako postane finger food. Na Bliskom istoku jede se s pita kruhom (nešto nalik lepinji), osobito je fin na malo tostiranim kruhovima.
Ako smo uskraćeni za mogućnost putovanja, možemo si priuštiti malo gastronomsko putovanje ☺