Destilacija melise: Najnježnija među jakima

Melisa je bila grčka nimfa, zaštitnica pčela, pa ako hoćete znati neku riječ na grčkom, upravo ste naučili da je “melissa” pčela.

Piše: Meri Popović, fitoaromaterapeutkinja


Pčele je vole jer je puna sočnog nektara, ali je cijenjena oduvijek i kod ljudi kao iznimno ljekovita biljka. Stari Grci su je zvali „biljkom stogodišnjaka“, a Arapi „biljkom srca i vedrine“.

Sestre Karmelićanke su u 17. stoljeću proslavile i sebe i melisu, Karmelićanskom vodicom (Eau de melisse des Carmes) kojoj je baza upravo melisa. Oni koji prate naš rad znaju da i mi radimo našu Karmelićansku vodicu svako proljeće i to upravo na način kako su je radile sestre Karmelićanke. Utopimo je u čisti špirit s jakim začinima, usplođem limuna i korijenom anđelike, ponudimo suncu na maceraciju pa onda redestiliramo u nešto prekrasno nježno i suptilno što liječi i krijepi. Obožavam hidrolat melise i taj mi je sigurno u top 10 svih hidrolata, no karmelićanska vodica je u samom vrhu svega što sam ikada probala.

Ako ste oni koji se živciraju želucem melisa je vaša biljka. Ako teško i sporo probavljate, melisa je vaša biljka. Ako ste skloni migrenama ili jakim tenzijskim glavoboljama koje bude osjećaj mučnine, melisa je vaša biljka.

Ne znam za biljku koja je istovremeno tako nježna i sigurna, a opet dovoljno jaka da umiri nervozan želudac, potakne rad jetre i lučenje žuči, smanji grčeve i pospješi probavu, ali i umiri srce, nježno spusti tlak, smanji nervozu, anksioznost, žalovanje, strah, nesanicu i tugu. Učinkovita je i kod upalnih bolesti želuca, osobito onih koje su vezane uz stres. Sigurna je i za djecu, a trudnicama će smanjiti mučnine.

Njeno eterično ulje je jedno od najskupljih. Za 5 grama eteričnog ulja melise platit ćete onoliko koliko biste platili gram zlata. Ili čak nešto malo više. Zapravo je njeno eterično ulje na tržištu jako rijetko. Puno su češće patvorine. Mi u našem malom kotlu dobijemo toliko ulja da ga se može izmjeriti jedino u kapima. Ovo na slici je bočica od 2 ml. Destilirale smo nešto više od 4 kg melise. Onda je Mirjeta primijetila: – Opa, pa nisam se nadala da ćemo dobiti tako puno eteričnog ulja.

Pričamo dakle i dalje o tih desetak kapi. Jedino oni koji cijene njenu vrijednost mogu reći da je to puno. Svim drugima to je malo, tako malo da je nevrijedno spomena, rada i truda.

Ulje je bogato toksičnim aldehidima, pa ima jak antiupalni potencijal, ali je na sreću djelotvorno u vrlo niskim dozama za sva već nabrojana stanja ako se razrijedi u biljnom ulju i umasira na područje gdje želimo djelovati. Njegova energetska vrijednost je ona o kojoj su govorili stari Arapi, krijepi i snaži duh i tijelo, vraća vedrinu, energiju i snagu. Melisu krasi dualnost – može te osnažiti, ali te može i uspavati. Melisa zna zaliječiti točno tamo gdje treba.

Pravi razlog njene destilacije je zapravo hidrolat – predivno nježan karakterističnog svježeg mirisa s puno citrusnih i malo zelenih nota. Za razliku od eteričnog ulja njegova je primjena široka i sigurna. U kozmetici se koristi za sve tipove kože jer djeluje antioksidativno i regenerativno, kožu umiruje, tonificira i povećava njen elasticitet. Koristi se u anti-age kozmetici, ali i kod problematične mlade kože. Može se koristiti i u kozmetici za djecu, u pripravcima koji umiruju kožu i smanjuju svrbež, u after-sun pripravcima, za paste za zube, maske za lice, izvrsna je baza za tonike za lice.

Ljeti ga stavite u bočicu s raspršivačem, dodajte mu hidrolat metvice, i nosite sa sobom u torbi kao instant mirisni rashlađujući tonik za tijelo (i um).

Možete ga dodati u hladne čajeve (2-3 žlice na litru), ili napraviti hladni osvježavajući napitak tako da ga u tom omjeru dodate u vodu. I ovako razrijeđen imat će blago karminativan učinak. Ako hoćete jači učinak jer ste pod stresom, napeti i nervozni, na litru vode stavite 50 ml hidrolata melise i to pijuckajte kroz dan. Ovakav napitak možete popiti i kad imate problem s nesanicom. Ali i kad vam nedostaje hrabrosti.

Od hidrolata melise se može napraviti i sirup. U litru hidrolata ukuhajte kilogram nekog od “zdravijih” šećera na niskoj temperaturi i pustite da se ohladi. Držite ga u hladnjaku dok ga ne potrošite.

Na mene melisa djeluje poticajano i inspirativno. S njom volim započeti dan. Kad stisnu rokovi, nešto moram organizirati, smisliti ili napisati, a ne ide, ukapam u čašu hladne vode dvadesetak kapi karmelićanske vodice. I krenem.

Sad je pijuckam više zbog posvete. Za opisati melisu ne treba nikakva posebna muza.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.