Brati i destilirati pravu lavandu neopisivo je iskustvo

Lavanda ima smirujuće, blago sedativno djelovanje na CŽS, pomaže kod nesanice i nervoze, sigurno je ulje čak i za trudnice i bebe


Piše Meri Popović, fitoaromaterapeutkinja

Najfinija među lavandama je gospođica Prava Lavanda (L. vera, L. officinalis), ona koju još znamo i pod imenom L. angustifolia (uskog lista). Zovu je još i finom, engleskom lavandom, ali katkad i francuskom lavandom. Probat ćemo je zapamtiti kao L. angustifoliju, tako smo botanički najprecizniji. Najviše se cijeni ona koja raste na višoj nadomorskoj visini, između 800 i 1500 metara jer su joj te nadmorske visine prirodno stanište.

LAVANDA ILI LAVANDIN?

Cijela botanička zbrka nastala je u ovom rodu koji se lako spontano križa, osobito ako su vrste prirodno rasprostranjene, međusobno se dodiruju i poklapaju i zbog toga sada razlikujemo nebrojene varijacije unutar vrste, različite križance, podvrste, varijetete i forme. Smatra se da danas postoji pedesetak podvrsta i hibrida lavande s različitim bojama cvjetova, od sivkaste, preko svih nijansi plave i ljubičaste, do rozih, bijelih, čak i žutih.

U nas je načešća hibridna vrsta koja je potekla s Hvara, a naziva se budrovka ili plava lavanda koja je križanac prave i širokolisne lavande. Ta autohotna hvarska sorta pronađena je u vrtu obitelji Budrović (otud joj i ime budrovka) na Hvaru gdje su se lavande počele uzgajati još početkom 20. stoljeća. U Hrvatskoj hibridne lavande nazivamo lavandinima i to je već mali iskorak u razlikovanju vrsta. 

Osim prave lavande i hibrida, u aromaterapiji su najčešće korištene širokolisna lavada (L. spica, L. latifolia) bogata linalolom, cineolom i nešto kamfora i nešto rijeđe španjolska lavanda (L. stoechas) koju nazivaju i zečjom lavandom zbog karakterističnog cvata koji podsjeća na zečju glavu s ušima koja je vrlo česta po vrtovima jer je neobična i stvarno lijepa.

KAKO IH RAZLIKOVATI?

Vremenom smo naučili, ili ćemo tek naučiti, razlikovati impresivne, do metar i više visoke i široke  prekrasne grmove lavandina s velikim, bogatim cvatovima i razgranatom stabljikom koja obično nosi tri cvata, od grmova prave lavande. Kod prave lavande cijela je biljka skromnija, niža, obično samo jedna stabljika nosi cvat koji je sitniji, intenzivnije je i ljubičastije boje. Opet, nije rijetko ni da prava lavanda formira visok i širok grm, osobito ako je se uzgaja, ako joj teren odgovara i ako se o njoj dobro brine. 

Ono što ih još više razlikuje je miris. Kod prave lavande on je slatkast, medast i vrlo, vrlo ugodan zbog velike količine mirisnih estera i alkohola, osobito linalil acetata i linalola i gotovo potpunog nedostatka kamfora kojeg u lavandinima ima puno više i koji odmah „ugrizu“ za nos. 

Neki hibridi osim kamfora imaju i dosta cineola. To je onaj otvoreni prepoznatljivi miris eteričnih ulja poput ravensare, niaulija ili nekih eukaplitusa kojih u pravoj lavandi opet ima vrlo malo. Kamfora u pravoj lavandi može biti, ovisno o tlu i uvjetima u kojima raste, ali nikad više od 1,2%. 1.8 cineola ne smije biti više od 2,5%. 

S druge strane, neki lavandini koji i kod nas rastu, npr. L. grosso, imaju kemijski sastav vrlo sličan pravoj lavandi, bogat je mirisnim esterima, a kamfora i cineola je tek nešto više nego što ga smije biti u pravoj lavandi, i to je nerijetko razlog da ga se „gura“ pod pravu lavandu. Zato je bitno od proizvođača ili distributera tražiti kemijsku analizu u kojoj su sastavnice eteričnog ulja i njihova količina vidljive. 

JEDNA JE MAJKA – PRAVA LAVANDA

Lavanda ima smirujuće, blago sedativno djelovanje na CŽS, pomaže kod nesanice i nervoze, sigurno je ulje čak i za trudnice i bebe. Hibridi i druge lavande zbog kemijskog sastava imaju katkad i sasvim suprotno djelovanje, i ta se ulja koriste u neke druge terapijske svrhe. Oprečno uobičajenom mišljenju nisu lošija. Ona su drugačija, no opet vrlo korisna.

Ako budete imali sreću naći se u polju prave lavande naučit ćete ih razlikovati jednom zauvijek. Mi smo imale upravo tu sreću. Brati i destilirati pravu lavandu je neopisivo iskustvo. U polju lavande miriše na šećer, ne onaj konzumni, nego onaj u glavi onih ljudi što vole slatko. Miriše na neodoljivost. Lavanda se uvijek bere u nehumanim uvjetima, po vrućini, dok sunce nemilosrdno prži, no ipak se bere s osmjehom i srećom. Destilacija prave lavande je još veća sreća. Ovaj sam put destilirala u kući jer sam destilator zbog smilja privremeno izmjestila na otok. Moram li reći da smo spavali k’o bebe?

Prinos lavande naspram lavandina je malen, nama je bio izvrstan, nešto preko 4%, no primjereno je očekivati između 0.5-2%. Kod lavandina su ti brojevi puno veći, no o tome ćemo kad ga budemo destilirali.

ETERIČNO ULJE PRAVE LAVANDE IMA DODIR MAJKE

Kako koristiti ulje prave lavande nije tajna. Jedno je to od onih ulja za koje i laici kažu da može direktno na kožu. Neće to niti jedan aromaterapeut sugerirati, no ako se opečete stavite par kapi na opekotinu što prije. Mi smo imale jedan mali incident u udruzi kad sam zalila Janu vrućom vodom po nozi. Jana ima alabasterno bijelu kožu koja se odmah jako zacrvenila. Doslovno smo je na mjestu opekotine zalile pravom lavandom jer nismo imale vremena za neke velike akcije. Radionice sapuna su uvijek hektične i lude. Do kraja radionice opekotini nije bilo traga.

Eterično ulje prave lavande opušta mozak, ali i mišiće. Djeluje antiupalno, blago analgetično, fantastično regenerativno, ubrzava zacjeljivanje kože, i bit će od pomoći kod svih kožnih problema – od ekcema, dermatoza, opekotina (i onih od sunca), kožnih alergija do psorijaze. Vrlo nježno spušta tlak, osobito onaj koji je povezan sa stresom, a zbog spazmolitičnog djelovanja pomoći će kod menstrualnih grčeva, grčeva glatkih mišića, kod kašlja, no isprobajte je i kod migrena i glavobolja. Njeno djelovanje tu ne prestaje, gastrički spazmi (osobito oni uzrokovani nervozom), žgaravica, loša probava, čirevi… Možda je pretjerano lavandi dati da to riješi sama, no sjetimo se je kao adjuvantne terapije. Na tržištu se može naći lijek na bazi eteričnog ulja prave lavande koji ima dokazano anksiolitičko djelovanje, a pomaže i kod nesanice povezane s nemirom i tjeskobom, bez neugodnog sedativnog efekta. 

Lavanda ima i vrlo blago repelentno djelovanje koje će pojačati neka ulja bogata aldehidima, poput citronele i limunske trave, no na mjesto ugriza komarca stavite kap lavande. Djeluje brzo i odmah smanji neugodnu svrbež.

Kod migrena i glavobolja napravi se mješavina od dvije kapi – kap prave lavande i kap paprene metvice. Utrlja se direktno na sljepoočnice, pazite samo da eterično ulje ne dospije u oko. 

Ako imate problem sa spavanjem napravite mješavinu eteričnih ulja prave lavande i eteričnog ulja mandarine u istom omjeru pa pola sata ili sat vremena prije spavanja stavite u difuzer desetak kapi i difuzirajte petnaestak minuta.

Za istu namjenu može se napraviti i parfem za posteljinu. 2 ml eteričnog ulja prave lavande, 2 ml eteričnog ulja mandarine i 1 ml eteričnog ulja ylang-ylang (ili ako preferirate drvenaste mirise možete staviti neki od cedrova) pomiješat ćete s 20 ml hidrolata prave lavande i 25 ml 70% etilnog alkohola u bočici s rapršivačem od 50 ml. Dobro je protresite i našpricajte posteljinu, jastuke i plahte pola sata prije spavanja. Djelovanje je slično kao kad se difuzira prostor. Lijepo se spava.

Hidrolat lavande ima jako široku primjenu, gotovo nema mjesta gdje ga se ne može aplicirati. Koristite ga kao tonik. U 100 ml hidrolata je dovoljno dodati 1-2 g provitamina B5 (pantenola) ili glicerola i imate jednostavan tonik za sve. Ljeti će vas osvježiti i pomoći regenerirati kožu nakon sunčanja, smanjiti će upalu, crvenilo, otok. Nakon deplilacije ili brijanja biti će pravo osvježenje. Pomoći će i kod pelenskog osipa kod beba, kod svrbeža i ekcema, dermatitisa, ali i kod uznemirenosti, nervoze, nesanice. Odličan je izbor kao vodena faza u pripravcima za sve tipove kože, čak i za one vrlo komplicirane, masne, aknaste ili pak istanjene i dehidrirane ili upaljenje. Zacijeli, umiri, popravi – Majka. Lavanda je majka.

Hidrolat lavande je fin. Stavite žlicu u čašu soka od naranče i ugodno iznenadite nepce. U čaši vode nježno će vas trasportirati na provansanska brda, a ja razmišljam kako bi bilo fino skuhati jedan gin s njenim cvjetićima. Fino i zabranjeno. Slatko kao prava lavanda.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.