Primorska pepeljuga (Halimione portulacoides): Doručak i ručak za pola sata 

Oni koji vole tušt (Portulaca orelacea), voljet će ovu njegovu slanu verziju. Slani i hrskavi listići oblikom i veličinom su i nalik na tušt, peljasto sive su boje, i za razliku od tušta koji raste polegnut, primorska pepeljuga tvori grm.

U okolici Rijeke halofite se može naći u Solinama na otoku Krku, no moram priznati da sam tamo našla samo morsku šparogu (Salicornia europea/herbacea). Ona izgledom zaista podsjeća na šparogu, ima duge, mesnate, člankaste stabljike, slana je i hrskava. Svi halofiti su bogati mineralima i jodom i spadaju u kategoriju super hrane. U usporedbi s motarom (Crithmum maritimum) koji je zbog velike količine eteričnog ulja kojeg sadrži iznimno aromatičan, pa se ili voli ili ne voli, ove dvije biljke su blagog i slanog okusa.

Sve se jedu sirove ili kratko termički obrađene, koriste se kao začin (npr. kod kiseljenja krastavaca), ili za pripremu pesta, dodataka u guste juhe ili najednostavnije, i meni najfinije, na fritaju.

Pravo obilje halofita našle smo slučajno, u Istri, na ušću Raše u more, u predivnom zaljevu gdje se čovjek osjeća istovremeno i velik i malen pod naletima sunca i vjetra dok gazi kroz meko muljevito tlo.

U pol ure da se napraviti fantastičan doručak, ali i fini ručak. Za fritaju sam koristila komadić kapule, par šampinjona, dvije fete istarske pancete (prigodno nalazištu) i punu šaku listića primorske pepeljuge. Kapulu se na malo maslinovog ulja pusti da zažuti, dodaju se narezane gljive i panceta koje se dobro uprže, na se na to baci sitno narezana pepeljuga i jaje, izmiješa se i doručak je gotov. U isto vrijeme sam stavila dinstati ostatak kapule za juhu od gljiva i namočila šaku suhih vrganja (ide sezona novih pa se sad ubrzano troše zalihe).

Dok sam pojela fritaju, kapula se zdinstala, i ubacila sam gljive (šampinjone i vrganje), narezala dvije male tikvice, kratko popržila pa podlila vodom u kojoj sam hidrirala vrganje. Ne treba više od 10-15 minuta da se tikvice skuhaju, onda se dodaju dvije šake narezanih listića primorske pepeljuge, sol i papar. Za ekstra kick može se i u juhu upržiti malo pancete skupa s kapulom. Ako je pregusto, doda se još vode, začini po ukusu (dovoljno je sol i papar) i zblenda štapnim mikserom. Može se dodati slatkog vrhnja ili malo mlijeka da se razblaže okusi, kad se juha servira, ja je volim moćnu s malo crvenog papra.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.