Chickpeas “nuggets” s nezaobilaznim medvjeđim lukom (ilitiga “kad sam već namočila slanutak…”)

Ovo je ideja moje kćeri, mali twist na klasičan recept za falafel. A kako je sezona medvjeđeg luka, onda to ne može proći bez njega 🙂

Presjek tražila: Meri Popović


Kad će taj presjek?

Falafeli su zapravo popečci ili „ćuftice“ od slanutka. Za razliku od onog za humus, ovaj se samo namoči preko noći, ne kuha ga se. Tako namočen dovoljno omekša da ga se može usitniti u blenderu, dodaju mu se začini po volji, no obavezno češnjak, peršin, sol, papar, sok limuna, kumin, korijander, chili (jer ganjamo te blisko-istočno mediteranske okuse), ako treba doda se žlica, dvije brašna da se dobije kompaktna masa koja se da formirati u kuglicu.

Mala je tajna da se tako pripremljene kuglice (recimo veličine zelenog oraha) treba staviti u hladnjak na barem pola sata (može i preko noći) i onda se neće raspadati kad ih se prži.

Prže se na vrućem ulju koje dobro podnosi visoke temperature. Tko voli, može i na svinjskoj masti. Rižino ulje se pokazalo jako dobro, jer slanutak zapravo nema tendenciju „popiti“ puno ulja dok se prži, a nekako mi se čini da mu se rižino ulje uopće ne sviđa pa njega popije najmanje.

Presjek kakvog nema

Falafeli se prže u formi kuglica, i serviraju uz neki lagani umak na bazi jogurta ili u lepinji sa salatom (svježi kupus, zelene salate, radići i sl.)

Mi smo mrvu moderirale recept i u smjesu dodale još i soja sos, tamari umak, otprilike 1/4 sira od ukupne smjese (npr. na 100 g slanutka 25 g sira), nekog koji se dobro topi, dio smo ublendale, a dio narezale na kockice tako da se lijepo razvuče kad se zagrize, dodale smo i medvjeđeg luka, ali smo stavile i češnjaka, da ne budu prezeleni nuggetsi, dodale malo heljdinog brašna i ostavile 20 minuta da se upije višak tekućine.

Uvećani prikaz presjeka

Onda se formiraju kuglice koje opet treba staviti u hladnjak na barem 15 minuta da se još malo stisnu. Pripremi se tavica s uljem, a kuglice se splošte i malo uvaljaju u mrvice (kako bi bile nalik „nuggetsima“) i prže na ulju dok ne porumene.

Webmajstorica je odbila staviti post ako ne proba (zbog vjerodostojnosti), no istina je da smo mi to pojeli dok smo tražili savšen presjek popečka s puno sira za fotografiju. Uz salatu koja nije dočekala serviranje.

To je taj fast food. Nestane s nogu 🙂


Opaska webmajstorice: Što ste čitali, čitali ste.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.