UMOR, BOL, PECKANJE… Proširene vene ili venska insuficijencija

 Aromaterapija nije svemoćna, no i te kako ima područja gdje je iznimno učinkovita. Venska insuficijencija je jedan od njih – umorne i bolne noge, svrbež, peckanje, grčenje prvi su simptomi oslabljene funkcije venskog sustava

Piše: Meri Popović, fitoaromaterapeut


Problem proširenih vena javlja se vrlo rano, kod nekih već u dvadesetim i tridesetim godinama, obično prvo kao osjećaj umora i težine u nogama, najčešće u proljeće i ljeto kada su temperature više, a krvne se žile šire.

Iako nezdrave životne navike poput pušenja, puno sjedenja, slabe fizičke aktivnosti, nošenja visokih potpetica i križanja nogu pri sjedenju problem mogu ubrzati, sklonost slabosti venskih stjenki je najčešće nasljedna.

Obično se prvi vidljivi simptomi proširenih vena pojave u trudnoći, kada se naglo dobije višak kilograma ili pri obavljanju poslova koji zahtijevaju dugotrajno stajanje ili sjedenje. Najčešće se, uz osjećaj bolnih i umornih nogu vremenom javljaju i ispupčene ili tamnoljubičaste vene, svrbež, peckanje i grčenje. Broj simptoma će s godinama rasti, i postati puno ozbiljniji od samo ružnog estetskog izgleda zato ga je vrlo važno na vrijeme prepoznati i shvatiti ozbiljno jer ćemo ga na taj način usporiti, a donekle čak i spriječiti.

Fizička aktivnost, jačanje muskulature nogu, hodanje, plivanje, vožnja bicikla, pravilna i zdrava prehrana, izbjegavanje visokih temperatura (saune, tople kupke) će ublažiti simptome i zasigurno usporiti razvoj bolesti. Poželjno je odmarati noge u povišenom položaju, paziti na unos mikronutrijenata, osobito vitamina C i B5, esencijalnih masnih kiselina i hrane bogate antioksidansima. Slane kupke s gorkom soli i nekoliko kapi eteričnog ulja čempresa će pomoći kod grčeva i smanjiti osjećaj težine. 

Kad razmišljamo o venama počesto smo zapravo kratkovidni i ne vidimo dalje od estetskog problema. Problem s hemoroidima je također problem venskog sustava.

Najčešće tu je negdje skrivena i slabost kapilara, a sve to zapravo upućuje na moguć problem cijelog krvožilnog sustava čija se funkcija odražava na život svake pojedine stanice.

Dobar fitoaromaterapijski pripravak kombinira sve aktivne biljne principe koji djeluju odjednom na više razina – jačaju i tonificiraju samu strukturu vena, djeluju antiupalno i spazmolitički, potiču cirkulaciju i učinkovito smanjuju neugodan osjećaj boli. Gelovi su integrirani pripravci jer kombiniraju uljne, vodene, vodeno-glicerolne i vodeno-alkoholne ekstrakte, pa je njihov učinak najbolji. Lako se nanose, brzo penetriraju u kožu i zapravo na taj način vrlo instantno djeluju. Pametan će pristup uključiti i neki oralni biljni pripravak na bazi kore francuskog bora, lista vinove loze, centele ili žutog kokotca.

Učinkoviti pripravci za vensku insuficijenciju sadrže eterična ulja čempresa, tršlje, cedra, ružmarina, borovice, smilja, lovora, lavandina, metvica i zimzelena, uz ekstrakte gaveza, uljne macerate centelle, kantariona i žutog kokotca ugušćene u gel na bazi hidrolata lavandina i ružmarina i ekstrakta aloe vere. Za hemoroide radimo radije masti i meleme, jer je područje sluznice specifično, apsorpcija eteričnih ulja je bolja, pa se treba dobro razmisliti i o dozi.

Prirodne meleme, masti, kreme i gelove učimo raditi na našoj Edukaciji iz prirodne kozmetike, pa vas pozivamo da nam se pridružite i naučite koristiti ono najbolje iz prirode kako bi pomogli sebi i svojim najbližima.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.