URBANE BRADONJE SU IN: Savjeti za njegu i održavanje brade i brka

Puno žena ne voli bradu baš zbog njenog mirisa. Ostaci hrane i mirisi duhana, cigareta, pive, ili nerijetko sve skupa u kombinaciji – teško bi se mogli nazvati afrodizijakom. Eterična ulja u pripravcima dat će joj ugodan i fin miris.

Piše: Meri Popović, fitoaromaterapeut


Bradu treba njegovati, maziti i paziti. Nije je dovoljno pustiti da raste, pa očekivati da ćeš kroz mjesec, dva izgledati poput urbanog drvosječe.

Slično kosi, brade imaju svoje mušice i niti jedna nije ista. Ako je dlaka oštra, gusta i čvrsta trebat će joj dodatna njega kako bi se omekšala i oblikovala, ako je pak slaba i pahuljasta, pomoći će neki serum za brži rast i jačanje dlake.

Smjer rasta brade je poseban problem. Kao kad mijenjamo razdijeljak na kosi, i nju će trebati ukrotiti češljanjem i stiliziranjem.

I koža ispod brade treba malo više njege nego inače, pa bi jedan urbani bradonja mogao lako svoju nježniju polovicu prestići u količini kozmetičkih pripravaka.

Na tržištu već postoje cijele kozmetičke linije za njegu brade i brkova, a nisu više niti hidratantne kreme za njegu muške kože rijetkost. I mi, u sklopu radionica napredne prirodne kozmetike, organiziramo radionicu posvećenu muškoj koži i sanjamo o danu kada će je pohađati i muškarci. 

Must have za njegu brade

Šampon, ulje, vosak, regenerator ili krema? Idealno – sve navedeno. Umivanje možda neće biti dovoljno ako želiš da brada izgleda i miriše lijepo.

Za vrijeme tuširanja, brada se opere nježnim prirodnim šamponom i na nju se nanese malo regeneratora koji će je omekšati ako su dlačice čvrste. Na kraju tuširanja regenerator se ispere, na dlan se stavi par kapi ulja za njegu brade i dobro ga se utrlja u svim smjerovima kako bi i koža dobila svoju porciju hranjivih sastojaka.

Ako je brada duža, to je trenutak da je se počešlja jer ćemo tako i ravnomjerno distribuirati uljni serum. U slučaju da je brada neposlušna, ukrotit ćemo je s vrlo malo voska za stiliziranje. Treba paziti i na njenu dužinu i redovito je šišati kako bi imala lijep oblik.

Isto se odnosi na brk. Onaj dio kože koji se brije trebalo bi namazati hidratantnom emulzijom koja će biti i blago antiseptična, ali će i kožu umiriti i nahraniti.

Prirodno, prirodno i samo prirodno

Cijeli je spektar hladno prešanih biljnih ulja koja se koriste u njezi brade i brkova. Mahom su to ulja koja se dobro upijaju, bogata su esencijalnim masnim kiselinama i aktivnim biljnim principima koji djeluju antioksidativno, regenerativno i hranjivo. Neka od njih su vrlo skupa i rijetka, no ne mora to biti nužan izbor, mi ćemo napraviti kombinaciju koja će biti eskluzivna, pa ipak ne preskupa.

Eterična ulja će pripravcima dati ugodan i fin miris. Puno žena ne voli bradu baš zbog njenog mirisa. Ostaci hrane i mirisi duhana, cigareta, pive, ili nerijetko sve skupa u kombinaciji – teško bi to mogli nazvati afrodizijakom. Pa čak i kad se to sve izbjegava brada koja se ne održava pravilno nema ugodan miris. Za to se treba pobrinuti pravilnom njegom, a eterična će ulja dati točku na i, a opet i biti funkcionalna.


SMF (sexy motherfu…r) uljni serum za njegu brade (30 ml)

7 ml ulja makadamije

7 ml ulja lješnjaka

7 ml ulja pamuka

4 ml ulja argana

4 ml ulja jojobe

12 kapi eteričnog ulja cedra

6 kapi eteričnog ulja ylang-ylang

6 kapi eteričnog ulja slatke naranče

4 kapi eteričnog ulja vetiver

3 kapi vitamina E.

Kombinacija hladno prešanih i  brzo upijajućih ulja, nešto „težeg“ argana koji je klasik u njezi kose i jojobe koja je sastavom zapravo vosak s dodatkom eteričnih ulja poštuju muški princip, ali se i međusobno usidruju, pa se ugodan miris zadržava na bradi poput parfema.

Koristi se tako da se na dlan nakapa 5-6 kapi uljne mješavine, blago ju se zagrije rukama i onda nanese na bradu u svim smjerovima. Brada se na kraju zagladi, a brk se nasmije. Ovaj ugodan i blago afrodizijački miris svidjet će se svakom nosu, čak i onima jako izbirljivima.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.