MIT ILI MOGUĆNOST: Jesu li pripravci za mršavljenje djelotvorni?

Mnoge prirodne i sintetičke droge suprimiraju osjećaj gladi povećavajući količinu serotonina u krvi. Toga se klonite, bez obzira što obećavaju.

Goran Smirčićfitonutricionist-fitoaromaterapeut


Ljeto polako prolazi i uglavnom imamo težinu koju smo oduvijek željeli ili smo blizu toga. Ali dolazi zima, vrijeme kada se pojačano jede i vrlo slabo kreće. Već sada smo bombardirani TV reklamama koje obećavaju održavanje idealne tjelesne težine, bez vježbanja i napora. Hajde da vidimo te čudotvorne supstance. Naravno, nećemo ih poimenice spominjati u njihovim komercijalnim imenima, nego ćemo iznijeti načelnu klasifikaciju, nešto što vam može pomoći ukoliko budete čitali deklaracije na tim proizvodima.

Prvo što moramo utvrditi je da pripravci mogu biti dobri pomagači ako ste izbalansirali prehranu – to je zlatno pravilo.

Stručno se zovu anoreksici, nekad ih propisuju i liječnici. Ima ih nekoliko vrsta, ovisno u kojem dijelu tijela djeluju, no u izboru treba paziti da vam ne naštete ili da ne ometaju neku terapiju koju trenutno imate. Uvijek stoji savjet da pitate neku stručnu osobu, koja će vam postaviti nekoliko pitanja o vašem zdravlju i zdravlju vaših roditelja. Ponekad se zabrana krije baš u tim pitanjima.

Da bismo se lakše snašli, podijelili smo ih u grupe, jer proizvoda ima na desetine. Generalna klasifikacija još uvijek ne postoji, pa sam ih posložio u skladu s mehanizmom djelovanja. Vjerojatno još negdje postoje neki koji nisam spomenuo, pa se unaprijed izvinjavam i prihvaćam sugestiju. Pa da krenemo…..

Blokatori apsorpcije masti – ima ih nekoliko vrsta, neki blokiraju enzime koji razgrađuju masti, dok neki vežu mast za sebe i tako je odnose iz tijela (npr. kitozan). Dobra ideja, ali imaju jednu nezgodnu manu, a to je da su neselektivni što znači da blokiraju apsorpciju SVIH VRSTA masti koje pojedete, pa i omege3 koje su nam vrlo bitne za život. Rezultat toga su vrlo masne stolice i nedostatak esencijalnih masti u organizmu. Vrlo nezgodno. Gledajući u kontekstu modernog nutricionizma, sada znamo da uzroci debljine nisu isključivo masti iz prehrane, nego ugljikohidrati i kombinacija ugljikohidrata i masti. 

Blokatori apsorpcije ugljikohidrata – također potentan pripravak, koji zapravo smanjuje glikemijski indeks hrane. Pripravak s vrlo zgodnom idejom, usklađen s trenutnim saznanjima o probavi i metabolizmu hrane, a radi na principu blokiranja enzima za razgradnju šećera, pa se oni neapsorbirani izlučuju putem stolice.

Blokatori konverzije šećera u masti – ovdje je glavni “igrač” hidroksilimunska kiselina (HCA). Biljka iz koje se ekstrahira je vrlo poznata, a tikvici slična Garcinia cambogia. Čak je i planetarno poznati dr. Oz bio izveden pred kongresnu komisiju radi navodnih lažnih i neutemeljenih navoda o mršavljenju uz pomoć njenog ekstrakta (između ostalog). Kako ona funkcionira? Već smo spomenuli da višak šećera u tijelu postaje mast i ona se taloži, a za ovaj preparat se vjeruje da to može donekle spriječiti. Već godinama su hit u SAD-u i zagovaraju ih mnogi nutricionisti i treneri. Ipak se na kutijama takvih proizvoda nalaze pravne ograde koje navode da je savjetovanje sa stručnom osobom neophodno.

Stimulansi – radi se o “starim prijateljima”, koje se od davnina koriste za mršavljenje. Jedan od najpoznatijih je kofein, a često se koristi onaj iz guarane, a tu je i ljuta papričica. Oni djeluju na niz biokemijskih procesa, na termogenezu i ubrzavaju izmjenu tvari u stanicama odnosno izgaranje. Nisu loš izbor, no mogu imati neke neželjene pojave kod ljudi koji imaju problema s visokim tlakom, spavanjem i slično. Trebalo bi obratiti pažnju na deklaracije, jer su mnogi od njih dodatno opretećeni kofeinom ili nečim drugim, pa onda postaju potencijalno opasni kod nekih ljudi sa zdravstvenim tegobama. Dakle, bilo bi dobro posavjetovati se sa stručnom osobom, iako ove preparate možete kupiti u slobodnoj prodaji. 

Ubrzivači izgaranja masti – takozvani “fat-burneri”, među kojima je najpoznatili L-karnitin. Olakšavaju i ubrzavaju izgaranje masti u mitohondrijima, no da biste izazvali potrebu stanice za mastima, morate maknuti ugljikohidrate, a to znači da opet morate korigirati prehranu. Uz to, morate pojačati fizičku aktivnost kako biste izazvali potrebu za tolikom količinom energije, inače je njihovo djelovanje nepotrebno i besmisleno.

Ubrzivači izgaranja ugljikohidrata – jedna od poznatijih je CLA, konjugirana masna kiselina, koja djeluje tako da ubrzava izgaranje glukoze, te tako ubrzava metabolizam i smanjuje količinu endogenih masnoća. Važno je napomenuti da količina CLA mora biti uravnotežena da preparat ne bi štetio procesima u tijelu. Potrebna je konzultacija sa stručnom osobom.

Fizički pomagači u smanjenoj resorpciji i osjećaju gladi – su vlaknaste biljke, poput psilijuma, koje apsorbiraju vodu i povećavaju svoj volumen više puta. Na taj način vežu na sebe masti i ugljikohidrate, koje enzimi ne mogu obraditi jer ih ne mogu “dohvatiti”, pa se zajedno izlučuju iz organizma. Također, povećavanjem volumena mogu djelovati na osjećaj punine i sitosti. Ovo je jedina grupa pripravaka koja nema negativnih nuspojava, iako je pametno voditi brigu o njihovoj količini, budući višestruko povećavaju svoj volumen u kontaktu s vodom. Usput da napomenem, ta grupa fitopreparata koristi se za olakšavanje problema s opstipacijom.

Diuretici i akvaretici – su odstranjivači tekućine iz organizma. Čovjek je 65% sastavljen od tekućine, a ponekad je može biti i previše (npr. u sklopu celulita), pa je zgodna ideja riješiti se viška vode. Ovo zaista smanjuje manji dio tjelesne težine, no treba biti oprezan zbog dehidracije koja može nastati kao posljedica korištenja ovih preparata, posebno ako se uvede intenzivan trening i trošenje vode putem znoja. U tijelu postoji fini mehanizam količine vode i tlaka u krvi, gdje glavnu ulogu igraju bubrezi. Mnogi diuretici djeluju upravo na bubrege, pa bi bilo dobro da se posavjetujete sa stručnjakom ukoliko imate problema s njima ili imate bolesti bubrega u obitelji.

Supstance koje djeluju na osjećaj gladi – su lijekovi koje propisuju liječnici. Naime, osjećaj gladi je kompliciran proces, u kojem sudjeluju hormoni i čitav niz kemijskih supstanci u mozgu, pa se došlo do ideje da se na toj razini i riješava. No, kako igrarije s kemijom mozga nikada nisu bezazlene, nekoliko lijekova iz te grupe doživjelo je fijasko. Osobno, nemam iskustva s ovim lijekovima, prenosim osobni stav, a vrijeme će pokazati da li će na tom polju biti nekih uspjeha. Ove preparate ne uzmajte bez liječničke preporuke – nikada!

Nadam se da ćete razumjeti da neću objašnjavati mehanizme štetnih “anoreksika”, poput efedrina, johimbina i zloglasnog DNP-ja. Mnoge prirodne i sintetičke droge suprimiraju osjećaj gladi povećavajući količinu serotonina u krvi. Toga se klonite, bez obzira što obećavaju. Registri nedozvoljenih supstanci su dostupni na internetu, pa malo zavirite u njih ako kupujete preko inozemnih portala, što je česta praksa u zadnje vrijeme. 

Kad se sve ovo pročita, dobiva se dojam da su preparati zapravo “tampon-zona” između naše želje da jedemo sve i želje da smršavimo. Oni posredno kažu: “Ma, što te briga, ti jedi sve, a ja ću se pobrinuti da se u tijelu dogodi ovo ili ono”. Tako većina ljudi zapravo ne kupuje preparat za mršavljenje nego zadovoljstvo jedenja koje pruža hrana i pokušava djelovati na njen daljnji put u organizmu. To nije uvijek pametna stvar, više puta smo naglasili da je tijelo pametan sustav, koji vrlo lako prepoznaje čudesne akcije svog gospodara i adekvatno odgovara na njih u skladu s instiktom samoodržanja.

Da zaključim, moj stav o preparatima je pozitivan, no treba biti ukljopljen u prehrambeni režim kao pomoćna stavka i stvarni ubrzivač procesa mršavljenja. U protivnom, može se dogoditi da potrošite dosta novca, a efekti budu skromni ili nikakvi – nedajBože i štetni!

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.