MOjO: Matea Roksandić uživa na porodiljnom izrađujući kozmetiku

Jedna od prvih krema koje sam izradila bila je krema koju sam koristila za atopijski dermatitis moje kćeri, a nazvala sam je Beauty baby.


Matea Roksandić porodiljni dopust, osim za provođenje vremena s kćeri, iskoristila je i za stvaranje prirodne kozmetike imena MOjO u kućnoj radinosti.

Dolazi iz Lužana u blizini Slavonskog Broda, a završila je fakultet u Rijeci, gdje i živi devet godina.

-Trenutno sam na porodiljnom dopustu i uživam u provođenju vremena sa suprugom i kćeri.

U slobodno vrijeme izrađujem prirodnu kozmetiku za najbliže i sebe. Jedna od prvih krema koje sam izradila bila je krema koju sam koristila za atopijski dermatitis moje kćeri, a nazvala sam je Beauty baby.

Nakon mnoštvo isprobanih krema, s tom sam konačno uspjela umiriti njezinu kožu, izjavila je za Journal.hr.

Još prije kćerina rođenja, upisala je tečaj prirodne kozmetike u udruzi Eterico u Rijeci gdje je naučila više o izradi prirodne kozmetike i dermatitisu, a od velike pomoći bila joj je njezina mentorica Meri Popović koja joj je pomogla svojim znanjem i dijeljenjem savjeta.

-U udruzi Eterico učimo izraditi brojne proizvode, a radionica je oblikovana u dva dijela. Prvi je dio teorijski, a onda slijedi praktični dio izrade proizvoda koje nosimo doma.

U Udruzi sam naučila izrađivati: melem, balzam za usne, lanolinsku kremu, sapune, piling, masku od gline, pakung, šampon, masku za kosu, suho ulje za kosu, masku za vrhove, thermoprotect za kosu, losion za tijelo i različite vrste krema prema tipu kože. Kod kuće ne izrađujem sve navedene proizvode jer je sirovina jako skupa.

Za kćer, svoje bližnje, prijatelje i sebe često izradim sama samo neke proizvode. To su maska za kosu, krema za lice, maska od gline, tonik i krema za atopijski dermatitis, priča Matea i dodaje kako pri izradi kozmetike koriste hladno prešana biljna ulja, eterična ulja, hirolate, macerate, biljne maslace, CO2 ekstrakte, biljni glicerol, provitamin B5 (dekspantenol), alantoin, urea, pčelinji vosak, lanolin, konzervans Geogard 221, aloe vera prah, gel crvenih algi, vitamin E, protein riže, phytokeratin, inulin i emulgatore koji su dozvoljeni za korištenje u prirodnoj kozmetici, kaže Matea.


Svi doktori, roditelji i knjige koje sam pročitala govore o tome da se dijete sklono atopiji ne smije kupati svaki dan. Ja se slažem s tim, ali ovo sam „pravilo“ prilagodila našim potrebama. Noelle tuširam samo u vodi. Ne koristim nikakve gelove i šampone. To mi se pokazalo kao najbolje.

Preko ljeta ju tuširam svaki dan jer smatram da će doći do još veće upale kože ako nanesem kremu na znojnu ili slanu kožu, kaže Matea, a ukratko njezini savjeti (opširnije na njezinoj Facebook stranici) su:

1. Testirati dijete na alergene (prick test i Ige)

2. Alergija i intolerancija na hranu nije isto, ali mogu imati slične simptome ako se nešto na što smo intolerantni unosi prečesto u organizam

3. Bebi nije potrebno ništa osim vode za kupanje

4. Beauty beby krema je iznimno blaga krema koja se može mazati nekoliko puta na dan

5. Kremu možete koristiti čak i kad se provuku ekcemi

6. Krema je namijenjena za bebe i djecu, ali ju mogu koristiti i odrasli

7. Kada koristite kremu potrebno je izbaciti sve druge kozmetičke proizvode jer nema smisla koristiti prirodnu kremu i sintetički gel/ kupku /šampon za kupanje, vlažne maramice, sprej, pudere, pjene itd.

8. Bebinu odjeću i posteljinu perite bez omekšivača i praška za rublje ili s malo praška, ali isprano dva put

9. Dijete mora jesti zdravu hranu, a ne tvorničke prerađevine (čokolino, keksolino, kasica, salame, paštete, kečap, majoneza, “plastični” sirevi, umjesto voće, puding, jogurt dječji, slatkiši i grickalice, sokovi)

10. Pazite da za bebu koristite što prirodnije pelene.

#cosmetics #mojo #nature #organic #love #baby #atopikdermatit #seborrheicdermatitis #psoriase #skincare #babygirl #lovenoelle

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.