Njegovo veličanstvo lovor: Upotreba eteričnog ulja i hidrolata

U Udruzi Eterico uz nezaobilazne korontenske mjere dogodila se destilacija njegovog veličanstva lovora, pa ćemo se ovom prilikom podsjetiti načina primjene eteričnog ulja i hidrolata.

Piše: Meri Popović, fitoaromaterapeut


Eterično ulje lovora je jedno od onih koje ima vrlo širok spektar djelovanja i primjene. Njegovo je djelovanje antimikrobno (bakterije, virusi, gljive, uključujući i kandidu), antiupalno, analgetsko i spazmolitičko, pa ćemo ga se sjetiti kad nas “stisnu” križa, zaboli kuk, ali i kod sportskih ozljeda, artroza i artritisa, povoljno djeluje na dišne putove i odličan je mukolitik (razgrađuje gustu sluz i olakšava iskašljavanje). U ovo doba kad svi pokušavamo paziti na čistoću ruku i nemamo uvijek sa sobom sredstvo za dezinfekciju pomoći će eterično ulje lovora: 1 kap rastrljati ćemo po dlanovima 2-3 puta na dan. 

No, to nije sve. Od velike je pomoći kod upalnih stanja u ustima, gingivitisa i parodontitisa, a jedna kap EU lovora direktno na aftu 2-3 puta na dan jako će ubrzati njeno zacjeljivanje i smanjiti bol i neugodu.

Prava moć ovog ulja je u činjenici da je u isto vrijeme i jako i blago, pa se koristi u kozmetici, u tretmanu akni i problematične kože, a nezaobilazno je u pripravcima za problematično vlasište (perut, seboreja, ispadanje kose). Potiče cirkulaciju, pa tako i tonificira i jača korijen kose.

Napravite mini pakung za bolji rast kose tako da pomiješate 3 kapi EU lovora i 3 kapi EU cedra sa žlicom ulja ricinusa (ili ulja gorušice ili ulja sjemenke rikule) pa tu mješavinu nježno umasirajte u cijelo vlasište. Pustite djelovati pola sata, pa kosu operite na uobičajen način.

Lovor je ulje vrlo ugodnog, toplog i poznatog mirisa, zbog svojih svojstava da olakšava disanje i pročišćuje zrak od patogena, a istovremeno nam diže energetski potencijal koristite ga u difuzerima. Napravite sinergijsku mješavinu s eteričnim uljima ravensare, saro, eukaliptus radiata, limunske trave, prave lavande i čajevca, pa kapnite nekoliko kapi u nebulizator. Pustite da radi 10 minuta svakih 2-3 sata.

No, ni to nije sve. Eterično ulje lovora može se koristiti i u kuhanju (jako oprezno jer je vrlo jako i aromatično), a može se napraviti i začinsko ulje. Tu mu u kuhinji nije kraj primjene jer je vrlo učinkovit protiv nametnika, grinja, ušiju, žižaka.

No, ni to nije sve. Bliži se vrijeme ispita, nervoze i slabije koncentracije. Sjetite se u svoj difuzer ubaciti i kap lovora (lijepo se slaže s limunom, lavandama i metvicama) kako biste bili budniji i koncentriraniji.

Što s hidrolatom? Hladni oblog od hidrolata lovora stavite na mjesto kontuzije, upale ili boli, a topli koristimo kod menstrualnih tegoba. Primjena u prirodnoj kozmetici je jako široka – koristi se kao vodena faza u pripravcima za tretman vena, za bol, celulit, masnu kožu, akne, za šampone, vodice za ispiranje usta (afte, parodontoza, gingivitis) i paste za zube. Hidrolat se može inhalirati, može se napraviti i hladni napitak jer povoljno djeluje na crijevnu floru (1-2 velike žlice u litru vode) pa pijuckati kroz dan. U kulinarstvu kod pripreme divljači i jakih mesnih jela.

Nije tu priča o lovoru gotova. Lovorom se okrunjuju pobjednici, pjesnici, važni i učeni ljudi, laureati, pa sljedeći put kad negdje na lovor naiđete blago mu se poklonite kako se pristoji kad se nađeš pred njegovim veličanstvom . Uberite jedan list i stavite ga u novčanik. Kaže narod da tako novaca nikada neće faliti.

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.