Biljni dossier: GAVEZ – on line radionica

Nova on line radionica gavez sagledava kroz tradiciju i kroz modernu fitoterapiju.  Kroz otajstvo satkano u narodnom znanju sve do suvremene primjene, jasnih kontraindikacija i smjernica za korištenje, ali i raznih ekstrakcija i pripravaka koje možete napraviti sami i koristiti ih sigurno, u pravoj dozi i mjeri.

Gavez ima sve značajke koje laik očekuje od ljekovitih ili neki vole reć “magičnih” biljaka. Gotovo ne treba dokaza za njegovu ljekovitost i djelotvornost, toliko je uvriježen u narodu da i oni koji ništa o bilju ne znaju, za njega znaju. Znaju i kada ga se za njim treba posegnuti i to skoro bez greške.  Znaju čak i da treba biti oprezan kad se koristi. Sad možda baš svi ne znaju točno čemu taj oprez, ali da ima i svoju mračnu stranu, to se zna.

U ovoj radionici s gaveza mičemo taj mistični val otajnog, mada se, vidjet ćete, on dijelom zapravo i ne da maknuti. Kompleksnost njegovog sastava, baš kao kod velikog broja ljekovitog bilja, zapravo nam nudi da samo nagađamo mehanizam njegovog djelovanja. Dio smo prepoznali, dio nismo. Učinak nam je jasan, vidljiv, toliko puta potvrđen,  ali zašto je tako učinkovit, e pa to ne znamo u potpunosti.

To je mudrost biljaka samih koja izniče iz njihove sveprisutnosti kroz dug period vremena, njihovoj prilagodbi i neprestanoj mogućnosti adaptacije,  ali i apsolutnom skladu s ostatkom prirode.  Nekako je tu sve što nam treba. Čak  i za nas, ljude, mada smo mjereni okom prirode zapravo mahom štetočine, ima mjesta. Potrebni smo. Vidjet ćemo do kad. 🙂 To je neka druga tema, no zgodna crtica za razmišljanje.

Što više znaš, znaš manje, ali je ukupna slika jasnija i povezanija. Skladnija. Kao da se rezolucija povećava.  To je valjda prirodan proces učenja. Ovo je pozivnica da skupa učimo o gavezu.

SADRŽAJ VIDEO PREDAVANJA:

 • Gavez kroz prizmu povijesti,  narodnog travarstva i moderne fitoterapije
 • Pregled manje poznatih pojmova u suvremenoj fitoterapiji
 • Smjernice  za sabiranje  korijena
 • Narodna mudrost (upotreba ljekovitih biljaka sličnih gavezu)
 • Pirolizidinski alkaloidi
 • Aktivne tvari
 • Indikacije/kontraindikacije/ograničenja
 • Fitodinamika
 • Sinergije (eterična ulja i drugi ekstrakti)
 • PRAKTIČNI DIO:
 • Priprema korijena za ekstrkaciju
 • Smjernice za izradu i primjenu:
 • ULJNOG MACERATA
 • MASTI
 • VODENO-GLICEROLNOG EKSTRAKTA
 • VODENO-ETANOLNOG EKSTRAKTA
 • Napomene i komentari uz Formularij

 

 

SADRŽAJ FORMULARIJA:

 • Uvod: izrada melema i masti
 • Smjernice za ugušćivanje ulja različitim ugušćivačima
 • Primjeri formulacija:
 • OLD SCHOOL MELEM OD GAVEZA
 • VEGANSKI MELEM OD GAVEZA
 • VEGANSKA MAST OD GAVEZA
 • VEGANSKA MAST OD GAVEZA SA SHEA MASLACEM
 • Smjernice za izradu  gel kreme od gaveza
 • GEL KREMA OD GAVEZA

Sve naše on line radionice možete naći ovdje.

Radionicu osmislila i vodi: Meri Popović, fitoaromaterapeutkinja

Prijave na radionicu: eterico.udruga@gmail.com

 • Trajanje video predavanja: 75 min
 • Redovna cijena radionice: 25
 • Cijena radionice za članove udruge:  20 € (odobren popust od 20%)
 • Potrebno predznanje: NE (početnik u izradi prirodne kozmetike)
 • Praktični dio radionice: DA (u sklopu videa bit će detaljno objašnjen proces izrade ekstrakata i pripravaka)
 • Materijali: video predavanje, FORMULARIJ (skripta i dodatna objašnjenja), prezentacija
Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.