ON-LINE RADIONICA: SAPUNI ZA RUBLJE OD OTPADNIH MASNOĆA

Koliko vam se puta desilo da ne znate kamo s masnoćama od pečenja, onih iz juhe i iz tava od pečenja? Da li to baciti u WC? Namočiti s kuhinjskim papirnatim ručnicima pa baciti u smeće? Ako već odvajate otpad, gdje to uopće odvojiti? Imamo odličnu vijest – zbrinut ćemo ih sami i napraviti od njih sapun za rublje

 

Još jedna ekološka radionica iz naše Udruge podsjeća nas da su naša ekološka nastojanja, ma kako malena se činila, stvarno bitna.  Pogrešan je stav da “jedan ja” ne može promijeniti ništa, jer su u biti tamo neki “veliki” krivi za zagađenje. Nas “malih” ima 8 milijardi i jako je važno što mislimo i što radimo. Nemojte to zaboraviti.

Ne treba zaboraviti niti da svojim navikama utječemo na našu djecu. Možemo im pričati što god želimo, skanjivati se nad plastikom koju doslovno jedemo, gomilom smeća kojeg svakodnevno proizvodimo, govoriti im trebalo bi ovo ili ono. Pokažite im primjerom jer oni će raditi ono i onako kako radimo mi. Tako djeca uče.

Ovaj sapun će zapravo i biti mali zadatak za cijelu obitelj. Naučiti ćemo iskoristiti nešto što je naoko već potpuno iskorišteno i neupotrebljivo i pretvoriti to u nešto korisno. Od masnoća iz kuhinje napraviti ćemo sapun.

Onaj starinski, za rublje, kakve su naše majke i bake koristile za ručno pranje fine odjeće i za fleke.

 

Razumijemo ako mislite da vam takav sapun baš i ne treba. No, svi peremo robu, a od tog sapuna može se napraviti sasvim pristojan deterdžent za rublje. Tekući ili praškasti, vaš izbor.

I čisto da se zna, nije to ništa novo. Oduvijek se to radilo. U svakom je selu bila barem jedna žena koja je znala napraviti sapun, a kuhao se obično za vrijeme kolinja, jer i tad ima puno otpadnih masnoća. Dok nije bilo lužine radila se i lužina od pepela. Puno muke dok se dobije sapun koji se cijenio kao zlato. S razlogom.

Danas je to puno jednostavnije,  a nije niti ne-zabavno. Pravo moderno i ekološko “vještičarenje” 🙂

Na ovoj ćete radionici naučiti osnove izrade sapuna.  Početnicima i onima koji nikad nisu radili sapun će to biti od velike pomoći, i zapravo uvod u toplu saponifikaciju, a onima koji su već napravili pokoji kilogram sapuna biti će zanimljivo naučiti kako smo pomirili vrijednosti saponifikacijskih brojeva različitih vrsta masnoća koje smo skupili u istu posudu. To je zapravo bio i najveći izazov ove radionice. Naučiti ćemo i što dodati sapunu kako bi mu povećali sposobnost pranja.

Sadržaj video predavanja:

 • Zašto raditi sapun za rublje?
 • Kako nastaje sapun?
 • Što je lužina?
 • Što je saponifikacijski broj? (učimo kroz primjere)
 • Kako pripremiti masnoće?
 • Potrebna oprema i sirovine
 • Izrada sapuna
 • Dodaci sapunu (pojačivači pranja)
 • Sapun od luga
 • Deterdženti od sapuna (osnovne smjernice)

Skripta uz kraći teorijski dio (koji je detaljno razrađen u video predavanju) sadrži formulacije za:

 • SAPUNE ZA RUBLJE
 • SAPUN ZA FLEKE
 • SAPUN ZA PRANJE POSUĐA
 • TEKUĆI DETERDŽENTI ZA RUBLJE (od sapuna)
 • PRAŠKASTI DETERŽENT ZA RUBLJE (od sapuna)

 

Dati ćemo vam i detaljne smjernice i recepte za izradu SAPUNA OD LUGA, pa ako volite eksperimentirati i probati nešto novo, ili jednostavno volite tradiciju, onda je ova radionica kao stvorena za vas.

Radionicu osmislila i vodi: Meri Popović, fitoaromaterapeut

Popis uvijek dostupnih ON-LINE radionica možete naći ovdje.

Kupnjom ove radionice podržavate rad i djelovanje naše Udruge i neposredno osiguravate još puno radionica u skoroj budućnosti. Hvala vam.

Prijave na radionicu: eterico.udruga@gmail.com

 • Trajanje video predavanja: 1 h
 • Redovna cijena radionice: 30 €
 • Cijena radionice za članove udruge:  26 € (odobren popust od 20%)
 • Potrebno predznanje: NE 
 • Praktični dio radionice: DA (u sklopu videa bit će detaljno objašnjen proces izrade sapuna)
 • Materijali: video predavanje, FORMULARIJ (skripta i dodatna objašnjenja), prezentacija
Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.