ON-LINE RADIONICA: Nauči napraviti tekući sapun

Tekući sapun je jeftin i ekološki, blag prema našoj koži i nježan prema prirodi. Za izradu sapunske baze za tekuće sapune će vam trebati svega nekoliko sastojaka i otprilike sat vremena. I naravno, nešto znanja, ali zato smo mi tu.

U svijetu onih što vole raditi prirodne sapune, tekući je sapun kamen spoticanja iz više razloga. Upute za njegovu izradu su mahom komplicirane, zahtijevaju puno vremena, miksanja, blendanja, miješanja i konstantan stalni nadzor. Najčešće se kuha u posebnim loncima u kojima se lakše kontrolira zagrijavanje sapunske mase, poznat je i kao “ubojica” štapnih miksera i usprkos svemu poduzetom često krene po zlu i ne ispadne onako kako bismo htjeli. Gdje i zašto smo pogriješili uglavnom niti ne znamo, jer o samoj tehnologiji, kemiji i logici koja prati izradu tekućih sapuna ne znamo dovoljno da bi to korigirali u sljedećoj turi. Sve su to razlozi da se odustane od pokušaja.

Ova radionica će to promijeniti. U teorijskom dijelu objasnit ćemo sve što je neophodno znati o toploj saponifikaciji – od osnova saponifikacije, izbora i omjera masnoća do toga kako pravilno formulirati svoj recept. Znanje i razumijevanje saponifikacije ovdje je presudno, a cilj radionice je da se u potpunosti osamostalite u cijelom procesu kako biste sapun napravili po svojoj mjeri, upravo onakav kakav vama odgovara. Jednom kad se savladaju ove osnove, strah koji većina ljudi ima od lužine u potpunosti nestane, jer je zapravo i neopravdan.

Kroz praktični dio izrade vodimo vas korak po korak uz sugestije kako proces ubrzati i na što treba posebno paziti, te kako provjeriti da je sapun gotov i siguran za upotrebu. U nastavku učimo kako sapun razrijediti, po potrebi ugustiti, obojati, zamirisati i dovesti ga do konačnog proizvoda spremnog za svakodnevnu upotrebu – pranje ruku, tuširanje i kupanje.

ZAŠTO UOPĆE RADITI TEKUĆI SAPUN?

Za početak – jeftin je, nekoliko puta jeftiniji od sapunskih pločica koje dobijemo kroz proces hladne saponifikacije.

Ekološki je, i zasigurno puno bolji izbor od komercijalnih sapuna koji su zapravo mahom deterdženti.

Većina ljudi je već naviknuta na tekuće sapune i tranzicija prema prirodnim sapunima je uz ove sapune potpuno prirodna

Sapun je za upotrebu spreman odmah.

Dobra vijest je i da vam za izradu ovih sapuna ne treba posebna oprema, većinu opreme i sastojaka sigurno već imate u svojoj kuhinji. Malo volje, spretnosti i kako smo već rekli, otprilike sat vremena. Zabavno je, to vam možemo obećati. Onima koji već sapune rade ovo će biti važna nadogradnja u svakom smislu.

Radionica je prilagođena i potpunim početnicima.

SARŽAJ VIDEO PREDAVANJA:

 • UVOD I POTREBNA OPREMA
 • OSNOVE TOPLE SAPONIFIKACIJE
 • IZBOR LUŽINE I MASNOĆA
 • KALKULACIJA I IZRADA RECEPATA
 • REGULACIJA ČISTOĆE LUŽINE U KALKULACIJI
 • IZRADA SAPUNA KORAK PO KORAK
 • TIPS&TRICKS
 • PROVJERA KVALITETE SAPUNA
 • UBRZAVANJE SAPONIFIKACIJE
 • RAZRIJEĐIVANJE SAPUNA
 • UGUŠĆAVANJE I KISELJENJE SAPUNA
 • BOJE, MIRISI, ORGANSKI DODACI
 • KONZERVANSI, ČUVANJE SAPUNA

U Formulariju dane su osnovne recepture i smjernice za izradu tekućih sapuna, no svaki polaznik će nakon odslušane radionice zapravo svoje formulacije lako izrađivati i sam.

Radionicu osmislila i vodi: Meri Popović, fitoaromaterapeut

Popis svih naših uvijek dostupnih ON-LINE radionica možete naći ovdje.

Kupnjom ove radionice podržavate rad i djelovanje naše Udruge i neposredno osiguravate još puno radionica u skoroj budućnosti.

Hvala vam.

Prijave na radionicu: eterico.udruga@gmail.com

 • Trajanje video predavanja: 1.30 h
 • Redovna cijena radionice: 55 €
 • Cijena radionice za članove udruge:  44 € (odobren popust od 20%)
 • Potrebno predznanje: NE 
 • Praktični dio radionice: DA (u sklopu videa bit će detaljno objašnjen proces izrade sapuna korak po korak)
 • Materijali: video predavanje, FORMULARIJ (skripta, recepti i dodatna objašnjenja), prezentacija

 

Podijeli:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.